Rieko Okuda

piyano & viyola

Almanya

ekip_rieko.png
ısımlık.png

Piyanist ve besteci Rieko Okuda 3 yaşında Japonya'da klasik müziğe başladı. Çok genç yaşta Kaizuka şehri piyano yarışmasına katılıp birincilik ödülü aldı. Doshisha Kadın Koleji'nde Müzik Terapisi eğitimi aldıktan sonra çağdaş müziğe ve doğaçlama müziğe yönlendi. Bir süre sonra caz çalışmak ve eğitim almak için Amerika'ya taşındı. Amerikan caz müzisyenlerinin bazıları ile (Bob Mintzer, Jon Faddis, John Fedchock), North Texas Jazz Festival, Nortredam Jazz Festival vb. festivalde sahne aldı. Phliladelphia'da Free Jazz ve doğaçlama müzik camiasından etkilenen Rieko, bu tarzın devlerinden Marshall Allen (San Ra Orkestrası), Elliot Levine (Cecil Taylor ile kaydedilmiştir), ve Calvin Weston (Ornette Coleman ile kaydedilmiştir) ile kayıtlar yaptı ve ABD'de bulunduğu süre zarfında Jazz festivallerinde sahne aldı.

 

Doğaçlama müziğe olan ilgisi onu Berlin'e taşıdı; Tobias Delius, Axel Dörner, Els Vendaweyer, Susanne Zapf (Sonar Quartet), Linda Frederickson, vb. birçok müzisyenle çalıştı. Ayrıca Yuko Kaseki, Akemi Nagao ve Annapaola Leso (Sasha Waltz'dan) gibi çağdaş dansçılar ile işbirliği yapıyor. JOE Festival Essen, Brda Çağdaş Müzik Festivali, XChange Festivali, Experymental Festivali, Flux Festivali ve Soundance Festivali gibi birçok deneysel festivalde performanslar gerçekleştiriyor.

 

2014 yılında Japon Pop Sanatçısı YUZU ile çalışmış ve Amenochi Hareruya adlı parçayı aranje ederek Japonya Plak Ödülü kazandı. 2017 ve 2018 yıllarında İsveç'in Stockholm şehrinde Elektronik Müzik Stüdyosu'nda (EMS) sanatçı programı kapsamında uzmanlık eğitimi aldı. Bu rezidans deneyimi ona Elektro-Akustik alanında ilham verdi ve elektroniği solo piyano parçalarına davet etmeye başladı. İlk Elektro-Akustik solo albümü "Paranorm" Şubat 2018'de Japon plak şirketi Athor Harmonics'ten çıktı. "Paranorm" Koncertkirken Blagards Plads (DK), Ausland ve FLUX Festival (DE) ve Vardklockans Församling'de (SE) sahnelendi. 2019'da Berlin'de deneysel, caz ve çağdaş müzik festivali A L'arme Festivali'nde sahne aldı. Rieko 2020 yılında, deneyimini genişletmek ve çeşitli sesler ve beste teknikleri yaratmak adına daha fazla olanak bulacağı Visby International Center for Composers (VICC)'de sanatçı programına katılmaya hak kazandı.